לחיים ורודות - טוב או רע?

מהי חזזית ורודה?

חזזית ורודה, או בשמה הלועזי Rosacea, מוכרת בשם העממי "לחיים ורודות". למרות שלחיים ורודות נחשבות לסמל לעור בריא, מצב קבוע של ורדרדות יתר הוא פחות רצוי.

לעיתים קרובות נראים הלוקים בתופעה הזו כאילו שהם מסמיקים ללא סיבה, דבר הגורם למבוכה. כדי לטפל בעניין כדאי קודם כל לוודא אצל אנשי מקצוע שזה באמת המצב.

בדיקת הסימפטומים תעזור לכם לגלות אם אתם אכן סובלים מחזזית ורודה או שהלחיים הורודות תמיד מעידות על מצב רפואי חמור יותר מתופעת עור.

תסמיני התופעה

הסימנים המוכרים לחזזית ורודה הם מראה סמוק או מראה של שיזוף יתר לצבע אדום המשתלט ללא התראה על עור הלחיים ומרכז הפנים.

הצבע מתגבר אחרי פעילות גופנית, מקלחת או אמבטיה חמה, אכילת מזון מפולפל ושתיית יין אדום. סימנים נוספים הם הופעת כלי דם מורחבים על עור הפנים, בעיקר על האף והלחיים ובעיניים, גם אם ישנתם היטב.

במקרים חמורים יותר יכולים להופיע פצעונים אדמדמים הנראים כמו פצעי אקנה. אם אתם סובלים מהתופעות הללו ויש במשפחתכם היסטוריה של לחיים ורדרדות, בעיקר אם אתם ממוצא צפון אירופאי, כנראה שהRosacea אכן מבקרת אתכם.

טיפול בחזזית ורודה

ניתן לטפל בתופעה בהצלחה, בעזרת אנשי מקצוע. בבית תוכלו לעזור בטיפול בכך שתמנעו אפשרות של התלקחות על ידי שינוי מסוים בהרגלים.

למשל, הימנעו משימוש בתכשירים קוסמטים מסוימים - במיוחד מוצרי קוסמטיקה המכילים אלכוהול או חומרים מכווצים אחרים.

את ניקוי הפנים כדאי לבצע בעזרת חומרים לא מייבשים ובעדינות. יותר מכל, השתדלו להימנע מאותן פעולות המעוררות את התופעה ונהגו בעור במתינות, תוך כדי הטיפול המקצועי ואחריו.

מאמרים נוספים בנושא העור וטיפוחו:


הסרת שיער - כל הפרטים | עיסוי - להפגת מתחים | נפטרים מהצלוליט | טיפולי אסתטיקה | הסרת שיער - גם לגברים | הגורמים לצלוליט | אקנה